Zásnubní prsten dává na vědomí všem, že žena, která ho nosí je zasnoubená a bude se vdávat. Někteří ho nosí jakožto prostředek, který vyjadřuje oddanost k sobě navzájem. (Slibujete sami sebe někomu jinému.)

Historie a symbolika

Znalost historie zásnubních prstenů snoubencům pomůže uvědomit si jaký zásadní symbol je v prstenu vyjádřen. Zásnubní prsten začal svoji historii ve starověkém Egyptě. Ve starém Egyptě měly zásnubní prsteny jinou podobu než dnes avšak symbolika se zachovala do dnešní doby. Prsten tvořil kovový proužek spojený do tvaru kruhu. Takový prsten měl symbolizovat nekonečnost.

Kruh je symbolem věčnosti bez začátku a konce. Věčný, nekonečný, celistvý, dokonalý, obnovující se. Otvor uprostřed kruhu je symbolem jakési brány nebo dveří událostí očekávaných i neznámých.

Kdy se daruje?

Zásnubní prsten obvykle daruje muž když žádá ženu o ruku. Vyjadřuje tím že s ní chce strávit zbytek života.

Kde se nosí?

Zásnubní prsten se obvykle nosí na prsteníčku levé ruky. Levá ruka je nejblíže k srdci a nošení prstýnku na ní tedy symbolizuje lásku k partnerovi. Tato tradice sahá do středověku kdy lidé věřili že mezi čtvrtým prstem a srdcem je přímé spojení v podobě “žíly lásky” (vena amoris).

Po svatbě si můžete vybrat ze čtyř možností, kde zásnubní prstýnek nadále nosit:

  • na prsteníčku levé ruky - nad snubním prstýnkem
  • na jiném prstu levé ruky- nejčastěji na prostředníčku
  • na jiném prstu pravé ruky, nejčastěji na prsteníčku nebo prostředníčku
  • na krku zavěšený na řetízku

Velikost prstenu

Když chce muž darovat zásnubní prsten jako překvapení je dobré aby znal alespoň přibližně míru prstu své partnerky. V případě že jí prsten nepadne tak se dá dodatečně upravit. U některých modelů je to ale složitější. Ideální je odhadnout míru na prstenu který již žena nosí tím, že si ho změříte na svém prstu (i kdyby se vešel jen na první článek malíčku), který následně přeměříme u nás v dílně.

Modely lze vyrobit v různých variantách - z široké škály materiálů a dále upravením počtu, velikosti či druhu kamenů. U některých šperků je cenová nabídka na dotaz. Je to z toho důvodu, že cena kamenů a materiálu kolísá.

Abychom naplnili veškeré vaše očekávání je možné každý šperk upravit tak aby odpovídal Vaší finanční představě. Vše záleží na složitosti provedení, výběru materiálu, kamenů.